Golden Piggies Tengerimalac Tenyészet

Ketrec

Első és legfontosabb, a ketrec helye és mérete. Kettő tengerimalacnak minimum 100x50-es ketrecet ajánlok (Ferplast Rabbit 100), de ideálisabb a 120-as ketrec. Ha nem sajnáljuk az időnket, és van is kedvünk, barkácsolhatunk nekik házilag is ketreceket, fából. Olcsóbbak, mint a nagy bolti ketrecek, illetve kedvünkre szabhatjuk alakjukat, méretüket. Fontos azt tudnunk, hogy tengerimalacaink nem minden fát rághatnak, én a saját ketreceimet fenyőből készítettem, mivel ez nem jelent veszélyt számukra.

Nem mérgező fafajták:

  • mogyorófa
  • fenyőfa
  • almafa
  • bükkfa
  • juharfa
  • fűzfa
  • eperfa
  • nyírfa
  • szilfa

Mérgező fafajták (sose adjunk nekik még rágni sem!):

  • cseresznyefa
  • barackfa
  • őszibarackfa
  • szilvafa
  • diófa
  • égerfa
  • tuja
  • bodzafa

 
 
 
 
 
 

Ház

Széles skála a választató, vásárolható házakról. Vannak műanyagok, fából készültek, szénából, stb. Fontos itt is a biztonság, ha a műanyag házak mellett döntünk, hogy ne legyenek olyan részei, melyeket a malackák könnyen letörhetnek, és sérülést okozhatnak. Vigyázzunk arra is, hogy ne nagyon rágja szét, nyeljen le belőle darabokat. Faházaknál csak a fa anyagára figyeljünk, ha szálkásnak ítéljük, csiszoljuk rajta, esetleg egy kis lenolajjal kezelhetjük is, hogy a nedvesség ne tegye tönkre.

Legyen legalább egy nagyobb, vagy kettő normális méretű kijárata, az összeveszések kivédése végett. (Ha veszekednek a házon, hogy kié, vagy kergetőznek, könnyebb menekülni egy másik ajtón át) Teteje legyen könnyen használható, ha kisállatunk úgy dönt, hogy ő onnan akarja a lakást szemlélni, ne tudjon könnyen legurulni. (Nálam van ilyen lány, ő egyszer legurult egy eléggé "érdekes" tetejű házról, aztán hónapokig fel sem mert menni semelyikre)

Bújók, extrák

A tengerimalacok szeretik a kényelmes, puha dolgokat, legyen szó akár egy törölközőről, vagy egy bújóról.

 Vannak úgy nevezett "fleece" bújók, ezek 100 poliészterből, és valamilyen nedvszívó, mosható tömőanyagból készülnek. Ha otthon is van ilyen, akár saját kezűleg is készíthetünk állatainknak. Miután elkezdik használni, felfedezik mire jó, élvezettel fognak benne pihenni, illetve veszekedni rajta, hogy ki is használja először/tovább.

Tálak

 

Egy közepes méretű (250-300 ml) tál elég egy malackának, de mivel kettőt kell tartani, fontos, hogy mindenkinek külön tálja legyen. Lehet műanyag és kerámia is. 

Kerámia tál:

Előnyök: Hátrányok:
nem tudja felborítani lassabban szárad

ha van egy kis pereme, megakadályozza a rengeteg forgács belekerülését

ha véletlenül leesik, könnyen törik
nem tudják megrágni  
nem karcolódik, tartósabb  

 

 

Műanyag tál

Előnyök: Hátrányok:
könnyű, nehezebb leejteni

könnyű felborítani

ha leesik, nem törik össze

rövidebb életű, mint a kerámia

gyorsabban szárad könnyen megrághatják, összekarmolhatják

Itató

 Itató kb. 250 ml legyen, vagy nagyobb. 

A tengerimalac előtt mindig legyen friss, tiszta víz. Ne túl hideg, de ne hagyjuk megbuggyanni. Legalább naponta cseréljük, frissítsük fel az ivóvizet. Fontos, hogy ismerjük lakhelyünk víz-összetételét. Tenyészetünk területén a víz erősen köves, így mi mentes ásványvízzel itatjuk állataink. Természetesen ennek nincs mérhető előnye, annyi, hogy az itató élete is meghosszabbodik ez által, illetve a vesekő esélye csökken. 

Itató tisztítása:

Öntsük ki belőle a vizet, öntsünk bele ecetet, illetve hígítsuk fel. Lehet hozzá használni cumisüveg-tisztító kefét is (pár száz forint) amivel ki tudjuk sikálni. Ügyeljünk arra, hogy alga, penész illetve ezek rokonfajai, ha megjelennek az itatóban, alaposan mossuk át, hagyjuk egy pár napig fertőtlenítés alatt - célszerű ilyen esetekre egy pót-itatót is beszerezni.

Esetleg még az ecet+szódabikarbóna megoldás is jó, figyeljünk arra, hogy ez egy erősen habzó reakcióval jár, illetve felrázás után, mint az ásványvíz, ki tud futni, ki tud robbanni. 

Almozás

 A kereskedésekben rengeteg alom közül választhatunk. Van forgács, pellet, szalma, széna, az úgy nevezett "fleece bedding" és még sok más. Természetes, hogy a kezdő kisállattartónak, és néha természetesen a haladónak is fejtörést okoz, melyik a legjobb, melyik felel meg az állatnak, de mégis pénztárca barát legyen.

 

Faforgács

Talán az egyik legelterjedtebb és legtöbbek által használt alom, mely kiváló nedvszívó képességgel rendelkezik, és elég jó szagmegkötése is van. Amellett hogy rendkívül kényelmes fekhelyet biztosít, a tengerimalacok imádnak futkározni rajta, és hemperegni benne. 

Sajnos a faforgácsnak rengeteg hátulütője van. Kapható a kereskedelemben (én személy szerint a Fressnapfban kapható 500L-es préselt forgácsról tudok nyilatkozni, hogy ugyan úgy, ahogy a szénánál is, ennél is "zsákbamacska" folyik. 50 csomagból kb. 5 darab termék "hibás", tele van apró fadarabokkal és szálkákkal. Ezeket a szálkákat ki kell szedni belőle, mivel sérülést tudnak okozni.

Vannak a nem préseltek, amiket csak zacskóba töltenek, és már önthetőek is. Ezek a hosszú szőrűeknek (tapasztalatom szerint) nem igazán jók, - bár én csak egy fajtát próbáltam ki - mivel a hosszú szőrbe könnyen belegubancolódnak, és nehezen, vagy nem is lehet őket kézzel kiszedni a szőrből.

 

Pellet

Préselt fából készül, legtöbben nyulaknak a WC-jébe használják. Remek nedvszívó képességű, kiváló szagmegkötő és tovább bírja, mint a forgács. Ez az alom nedvesség hatására megduzzad, és porrá törik szét. 

 

Szalma

Lovak alá való alom, a legtöbb állatkereskedésben mégis kapható. A szalma almot nem eszik meg a tengerimalacok, bár nem is ajánlott alájuk, mivel a vízmegkötő képessége eléggé gyenge, illetve a szagmegkötő is, így naponta kellene cserélni.

 

Széna

Önmagában ez sem alom, mivel a tengerimalac fő tápláléka, és ha rá pisil, kakil, már csak a koszban fog hemperegni. Vízmegkötése gyenge, szagmegkötése szintén. 

 

Fleece bedding

Amerikaiaknál van elterjedve ez az almozási forma - egy ideig nálam is így volt, de nálam nem vált be -, amelynek az a lényege, hogy felül egy polár (fleece) pléd van, alatta pedig nedvszívó rétegek, törölközők és rongyok. Esetleg még az alatt egy réteg linóleum, műanyag vagy kutyapelenka. 

Ez az almozási módszer azért is kényes, mivel a hosszú szőrű malacoknál a széklet bele tud ragadni az állat szőrébe, és nagyon nehéz lesz kiszedni belőle. Esetleg ki is kell vágni. A pléd lassabban engedi át a vizeletet, így malacunk, ha pisil, és bele fekszik, akár egy órán át a pisibe lehet, ami nem tesz jót az egészségének, illetve a szőrének sem. ,

Természetesen vágott, illetve rövid szőrűeknél ez az almozási forma tökéletes, naponta kell a végterméket kisöpörni, feltakarítani, hetente egyszer-kétszer pedig a törölközőket és a plédet cserélni, így érdemesebb elsőre akár kettő vagy három garnitúrában gondolkozni.

 

Pellet + fürdőszoba szőnyeg

Nagyobb boltokban, kínaiban, szőnyeg-, fürdőszoba- és lakberendezési boltokban kapható lyukacsos fürdőszoba szőnyeg is kiváló alom anyag, alá pedig tehető pellet, amely a fentebb leírt pozitív tulajdonságai miatt remek helyet biztosít tengerimalacainknak. Hosszúszőrűek alá azért nem a legjobb választás, mivel a hasukon és a szőrül végét erősen koptatja.